Węzły

Półwyblinka

Półwyblinka to węzeł, który warto znać i potrafić zawiązać. Węzeł w połączeniu z karabinkiem HMS pozwala nam na asekurację innej osoby lub zjazdy. Umiejętność zawiązania półwyblinki w sytuacjach awaryjnych jest naprawdę pomocna. Ogromną zaletą półwyblinki jest jej „niewrażliwość” na parametry liny. Dobrze radzi sobie z linami od 9 do 12 mm, a także zabrudzonymi lub zaśnieżonymi linami. Półwyblinka idealnie współpracuje z karabinkami o gruszkowatym kształcie (powszechnie nazywanymi HMS. Duży prześwit, zakręcany zamek). Karabinki D-kształtne mogą powodować zaklinowanie się półwyblinki w rogu, co może uniemożliwić dynamiczną asekurację, lub problemy ze zjazdem.

Wiązanie półwyblinki jedną ręką.

Wiązanie półwyblinki jedną ręką. Fot. Mountaineeringmethodology.com

Wyblinka

W przeciwieństwie do półwyblinki, wyblinka jest węzłem blokującym się np. na karabinku. Dodatkowo pozwala nam szybko ją założyć. Można ją wyregulować, bez wypinania. Te zalety sprawiły, że używa się jej często do autoasekuracji na stanowisku. Do zrobienia autoasekuracji z wyblinki będziecie potrzebować karabinka zakręcanego (najlepiej HMS). oprócz autoasekuracji wyblinka ma zastosowanie przy zakładaniu pętli z taśmy na kamienie, drzewa, skracaniu haków. Stosowana jest czasem jako „strzemię” zakładane na stopę przy podchodzeniu po linie.

schemat wiązania wyblinki jedną ręką na karabinku HMS. Fot. pagorki.cba.pl

Schemat wiązania wyblinki jedną ręką na karabinku HMS. Fot. pagorki.cba.pl

Skrajny tatrzański(węzeł ratowniczy)

Skrajny tatrzański, znany jest też jako węzeł ratowniczy. Dzięki temu, że tworzy nie zaciskającą się pętlę, nadaje się do wiązania wokół pasa, lub np. drzewa. Węzeł ten dość łatwo się rozwiązuje, więc nie jest polecany do wiązania się liną do uprzęży.

Skrajny Tatrzański z zabezpieczeniem. Fot. pages.swcp.com

Skrajny Tatrzański z zabezpieczeniem. Fot. pages.swcp.com

Zderzakowy podwójny

Węzeł zderzakowy podwójny jest najbardziej zalecanym węzłem do łączenia dwóch końcówek lin o różnej średnicy. Nie jest pozbawiony również wad – lubi się zaklinować w rysach i szczelinach skalnych. Pomimo tego, że zazwyczaj liny łączymy przy pomocy kluczki (np. do zjazdu) to warto go znać. Liny o różnych średnicach łącznie ZAWSZE przy pomocy zderzakowego podwójnego.

Kluczka

Kluczka to jeden z węzłów wspinaczkowych. Stosowana jest głównie we wspinaniu do łączenia lin podczas zjazdów. Również do robienia pętli na linie. Ważne aby liny które łączymy kluczką były tej samej średnicy. Kluczkę łatwo się wiąże. Należy pamiętać aby zostawić wolne końce o długości około 40-50 cm.

Reklamy
%d blogerów lubi to: